Free Settler or Felon

Search the Free Settler or Felon Database
Home Surgeons Convict Ship Conditions
Ship Index Captains Index Resources

A B C D E F G H I
                 
J -K L M N - O P - Q R S T - V W - Y




Convict Ships - Index -  A


Ships departed from Ports in England and Ireland unless otherwise stated
(P) - Ships bringing Political Prisoners
(F) - Ships in Red also carried female convicts
(I) - Ships in Green departed from Ireland


Vessel Master Surgeon Guard Notes
 
Aboukir 1852 John Cowell Benjamin Bynoe Pensioner Guard VDL; Exiles
Active 1791 John Michinson   NSW Corps NSW
Adamant 1821 William Ebsworthy James Hamilton 34th regt; 48th regt NSW
Adelaide 1849 Stephen Wharton William F. Le Grand 63rd;65th; 99th regt NSW; Exiles (P)
Admiral Barrington 1791 Robert Abbon Marsh Peter Gossam NSW Corps NSW
Admiral Gambier 1808 Edward Harrison   NSW Corps NSW
Admiral Gambier 1811 Edward Sindrey   73rd regt., NSW
Adrian 1830 William Sadler George Hume Weatherhead 17th regt., NSW
Aeolus 1809 Robert Addie Richard Hughes   NSW (F)
Agamemnon 1820 Robert Surtees James Hall 48th regt., NSW
Agincourt 1844 Henry Neatby Charles Henry Fuller 58th regt., Norfolk Is.
Albemarle 1791 George Bowen   NSW Corps NSW (F)
Albion 1823 W.R. Best James Mercer 40th regt., VDL
Albion 1827 James Ralph Dr. Walk or Walker 39th regt., NSW
Albion 1828 James Ralph Thomas Logan 63rd regt., NSW
Alexander 1788 Duncan Sinclair William Balmain Marines NSW
Alexander 1806 Richard Brooks     NSW (F)
Alexander 1816 (I) William Hamilton John W. Hallion   NSW(F) (I)
Almorah 1817 William McKissock Edward Foord Bromley 46th regt., NSW
Almorah 1820 (I) Thomas Winter Samuel Alexander 1st regt., NSW
Almorah 1824 (I) George Hay Boyd Morgan Price   NSW(F) (I)
America 1829 Robert Donal/Dowell Alexander Stewart 63rd regt., NSW
Andromeda 1830 (I) Robert Parkin George Fairfowl 17th regt., NSW
Andromeda 1833 Ben Gale David Boyter 21st regt., NSW
Andromeda 1834 (I) Ben Gale Henry Kelsall   NSW (F) (I)
Ann & Amelia 1825 (I) William Ascough James Lawrence 40th regt. NSW(I) (P)
Anne 1801 (I) James Stewart     NSW (F) (I) (P)
Anne 1810 Charles Clarke   73rd regt. NSW
Archduke Charles (I) J.P. Jeffreys John Pawson 73rd regt., NSW (F) (I)
Asia 1820 James Morice William Bell Carlyle 30th;34; 69th regt NSW
Asia 1822 Thomas L. Reid James A. Mercer 3rd regt., (Buffs) NSW
Asia 1824 James Lindsay William Evans 40th regt., VDL
Asia (I) 1825 (I) Thomas F. Stead James A. Mercer 57th regt., NSW
Asia (III) 1825 William L. Pope Thomas Davies 57th ; 3rd regt., NSW
Asia 1828 Thomas F. Stead James McTernan 57th regt., NSW
Asia 1830 (I) Thomas F. Stead Alexander Nisbet   NSW (F) (I)
Asia 1831 Henry Ager George Birnie 4th regt., NSW
Asia 1832 Thomas F. Stead Andrew Douglas Wilson   NSW
Asia 1833 Thomas F. Stead Thomas Galloway 21st regt., NSW
Asia 1837 Benjamin Freeman John Gannon 80th; 4th regt., NSW
Atlantic 1791 Archibald Armstrong   NSW Corps NSW
Atlas (I) 1802 (I) Richard Brooks Elphinstone Walker NSW Corps NSW (I)
Atlas (2)1802 (I) Thomas Mugrave Thomas Davie   NSW
Atlas 1816 Walter Meriton Patrick Hill 89th regt., NSW
Atlas 1819 Joseph Short John Duke 24th; 59th regt., NSW
Augusta Jessie 1840 (I) J. Sparke Thomas Russell Dunn 96th regt., Norfolk Is.
Aurora 1833 Dalrymple Dowson Alexander Stewart 4th; 21st regts., NSW









 

web counter